Wyjazd na wakacje wiąże się zazwyczaj z większymi wydatkami. Dlatego dużo wcześniej zaczynamy odkładać pieniądze, aby mieć fundusze na ten cel. Co zrobić, jeśli nie udało nam się wystarczająco dużo odłożyć, a nie chcemy rezygnować z wakacji? Można wówczas skorzystać z kredytu. Expander radzi jaki rodzaj zadłużenia będzie najkorzystniejszy w takiej sytuacji.
Gdy potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki na extra wydatki, zwykle korzystamy z kredytów i pożyczek gotówkowych. Ich zaletą jest prosta i dobrze znana konstrukcja. Na plus przemawia również to, że pieniądze otrzymujemy szybko, nierzadko nawet w dniu złożenia wniosku. Taka forma idealnie sprawdzi się więc np. gdy chcemy kupić wyjazd typu „last minute”. Czym jest kredyt na koncie?
Innym rozwiązaniem jest limit kredytowy w rachunku – Co ważne, jeśli zaciągamy go raz, później możemy korzystać z niego wielokrotnie. Gdy spłacimy część zadłużenia, w razie potrzeby, możemy ponownie skorzystać z wpłaconych pieniędzy. Taki kredyt sprawdzi się więc, gdy chcemy kupić wakacyjny wyjazd latem, a później skredytować kolejny zimą – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.
Jest to więc rozwiązanie dobre dla osób, które zapożyczają się kilka razy do roku. - Dzięki temu zamiast kilku prowizji zapłacimy tylko jedną. W dodatku niższą, gdyż prowizja za udzielenie kredytu w rachunku to zwykle 1-1,5%. W przypadku kredytów gotówkowych potrafi ona sięgać nawet 5%. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że prowizję za kredyt w koncie płacimy co roku, a za kredyt ratalny tylko raz, przy jego uruchomieniu – tłumaczy Jarosław Sadowski.
Kiedy opłaca się kredyt na karcie?
Jeśli natomiast możemy szybko spłacić zaciągnięty dług, to warto skorzystać z karty kredytowej. Zapewniają one bowiem nieoprocentowany kredyt przez niemal 2 miesiące. - Brak odsetek dotyczy jednak jedynie płatności dokonanych kartą. Nie obowiązuje natomiast wypłat gotówki. Ponadto nie można zapomnieć, że odsetek nie zostaną naliczone tylko jeśli w terminie spłacimy całe zadłużenie. Kartę kredytową warto więc wykorzystać np. jeśli brakuje nam nieco pieniędzy na wakacje, a dług zamierzamy oddać po otrzymaniu najbliższego wynagrodzenia – dodaje Jarosław Sadowski.
Ponadto wiele banków oferuje rozłożenie kredytu z karty na raty, a koszty takich kredytów są często niższe niż kredytów gotówkowych. Zdarza się również, że bank nie nalicza prowizji lub kredyt jest nieoprocentowany. W efekcie takie rozwiązanie okazuje się być najtańsze.