Sporty zimowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. O ile jednak narty i snowboard to rozrywka dla indywidualistów, łyżwy to najbardziej rodzinny i jeden z najtańszych sposobów na aktywny wypoczynek w zimie.
Aby uprawiać łyżwiarstwo nie musimy jeździć w góry, kupować drogiego sprzętu i karnetów na stok. Wystarczą łyżwy i bilet na pobliskie lodowisko. To jedna z niewielu zimowych dyscyplin sportu, którą możemy uprawiać w grupie, jednocześnie rozmawiając, a nawet trzymając za ręce. Popołudnie na lodowisku jest dobrym pomysłem na rodzinną rozrywkę. Łyżew nie trzeba kupować, można je wypożyczyć praktycznie przy każdym lodowisku.
Zdrowie i frajda!
Łyżwiarstwo poprawia koncentrację, postawę, wyrabia zmysł równowagi. Do wysiłku angażowane są niemal wszystkie partie mięśniowe. Wzmacniamy nogi, brzuch, ramiona i przede wszystkim obciążone na co dzień plecy. Nauka jazdy na łyżwach jest szczególnie korzystna dla dzieci, bowiem poprawia koordynację, opanowanie przestrzeni i poczucie rytmu. Dla maluchów można kupić łyżwy specjalnie regulowane, będzie to dobre i ekonomiczne rozwiązanie. Dobrym pomysłem, jeśli boimy się o pociechy, jest także zakup ochraniaczy. Magia jazdy na łyżwach opiera się jednak nie tylko na prozdrowotnym działaniu, ale przede wszystkim radości jaką czerpiemy z szusowania po tafli lodu. Dla dzieci łyżwy oznaczają niezwykłą frajdę i nowe doświadczenie, a dla dorosłych - powrót do beztroskich czasów.
Na co zwracać uwagę kupując łyżwy?
Początkujący łyżwiarze powinni zwrócić uwagę na sposób zapinania, profilowanie i płozę. Szczególnie popularne są łyżwy sznurowane, które można łatwo dopasować do kształtu stopy. Dzięki temu jazda jest bardziej stabilna. Komfort zapewnia też odpowiednie profilowanie wkładki piankowej, bowiem jedwabna wkładka utrzymuje ciepło oraz wzmocnia przednią część łyżwy. Płozy zawsze muszą być ostre i wykonane z jakościowo dobrych materiałów np. stali węglowej. Zasadą jest, aby kupować buty mniejsze o pół rozmiaru niż buty do chodzenia, gdyż gwarantuje to utrzymanie stawu skokowego w odpowiedniej pozycji. Ważne jest również, aby stopa się nie przemieszczała, a możemy to sprawdzić dopiero po zawiązaniu buta i stanięciu na podłożu. Trzeba także pamiętać, że źle dobrane łyżwy skutkują nieproporcjonalnym do wysiłku zmęczeniem nóg i zwiększają ryzyko urazu.