kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kolorowa psychologia
2006/9/27 0:40:00

W pierwszej połowie 1979 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono pewien ciekawy eksperyment: w więzieniu pomalowano salę dla zatrzymanych na różowo. Więźniowie przebywali w niej około 10 – 15 minut w czasie gdy przygotowywano ich dokumentację. Po 156 dniach władze więzienia stwierdziły, że stopień agresji wśród zatrzymanych wyraźnie zmalał po tych krótkich sesjach.

Postanowiono więc pomalować na różowo cele więźniów. Jednakże po czterech godzinach przebywania w nich mieszkańcy różowych pomieszczeń stawali się bardziej agresywni i próbowali je zniszczyć. Eksperyment ten dowiódł, że relaksujące i uspokajające działanie koloru różowego trwa tylko do 3o minut, po upłynięciu tego czasu wzmaga on agresję.

Badanie to potwierdza teorię, że kolory nie tylko cieszą nasz wzrok, ale również wpływają na nasze samopoczucie i zachowanie. Kolory ciepłe postrzegane są jako stymulujące, wesołe a nawet podniecające. Barwy zimne, z kolei, uważane są za spokojne, wyciszające, a nawet deprymujące. Pomimo, że definicje te są czysto subiektywne i powodowane indywidualnym postrzeganiem, wszystkie badania wykazują, że są one wspólne dla większości osób i zdeterminowane są głównie skojarzeniami z naturą.

Żółty to kolor słońca, dlatego też kojarzy się ze światłem, radością. Jest to kolor emocji, działania. Symbolizuje władzę, arogancję, zawiść, złość. Zmieszany z innymi kolorami może też bycć symbolem tchórzostwa lub zdrady.

Czerwony to ogień, a więc jest dla nas ciepłem i podnieceniem. Kojarzony z osobowością ekstrawertyczną. Symbolizuje ogień, krew, radość, siłę, namiętność, impuls, okrucieństwo i wściekłość. Zmieszany z białym oznacza frywolność, niewinność a z czarnym – tyranię i ból.

Pomarańczowy łączy w sobie właściwości żołtego i czerwonego, jednak w mniejszym natężeniu. Kolor ten to entuzjazm i egzaltacja, a w ciemnym czerwonawym odcieniu również pasja i namiętność.

Niebieski, jako kolor nieba i wody, to spokój, nieskończoność i chłód. Łączony z osobowością introwertczną, oznacza inteligencje i głębokie emocje. Symbolizuje również mądrość, wierność oraz nieśmiertelność.

Zielony, kojarzony ze świeżością łąk, jest chłodny, spokojny i relaksujący. Jest to kolor równowagi, gdyż tworzą go kolor emocji (żółty – ciepły) oraz kolor rozsądku (niebieski – zimny). Ma działanie odprężające. Symbolizuje naturę, świeżość i roślinność oraz wzrost i nadzieję.

Fiolet oznacza dojrzałość a w jasnym odcieniu – delikatność. W odcieniu purpurowym symbolizuje dostojność.

W tych sześciu podstawowych kolorach zawiera się to wszystko co możemy uzyskac mieszając je między sobą oraz z białym i czarnym. Każdy z nich wpływa na odcień, w skład którego wejdzie, a przewagę będzie miał ten o największym natężeniu. Oprócz tych podstawowych barw są jeszcze biały (czystość), czarny (żałoba), szary (rezygnacja), bury (dojrzałość), złoty (bogactwo) i srebrny (dostojność).

Oprócz zastosowania psychologii kolorów w dekoracji i architekturze wnętrz coraz częściej wykorzystuje się ją w leczeniu. Jest to technika znana wiele wieków przed odkryciem działania promieniowania ultrafioletowego. Chromoterapia, czyli uzdrawianie kolorem jest jedną z technik medycyny naturalnej.

Narzędziami chromoterapeuty są kolorowe światło, nasłoneczniana woda, pokarm dobierany według koloru, odpowiedni dobór koloru wnętrza, odzieży...

Z medycznego punktu widzenia trzy kolory są wydajne w terapii: czerwony, niebieski i żółty. Czerwień stymuluje krążenie krwi, może być stosowana dla poprawy funkcjonowania układu trawiennego oraz w leczeniu depresji, hipochondrii, nerwicy czy melancholii a nawet paraliżu.
Żółty oraz pomarańczowy łagodzą dolegliwości wątroby, jelit, astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy reumatyzm.

W przypadku grypy lub nadciśnienia najlepszy jest kolor zielony, który ma działanie znieczulające i uspakajające. Wykazuje również skuteczność w leczeniu raka oraz psychopatii.

Niebieski pomoże zwalczyć stany zapalne wywołane bakteriami, obniży gorączkę i pomoże zasnąć. U dzieci zmniejsza prawdopodobieństwo koszmarów sennych. Kolor fioletowy ma podobne działanie jak niebieski, a ponadto skutecznie przeciwdziała anemii.

Efekt działania koloru na ludzki organizm zależy głownie od intensywności światła. Wciąż prowadzone są badania, których celem jest usystematyzowanie wiedzy o terapeutycznym działaniu kolorów. Wiedza ta pozwoliłaby w pełni wykorzystac właściwości barw w leczeniu wielu schorzeń.


()
Oprac: Barbara Kowalewska

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: barwy, kolor, psychologia, wnętrze


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»