Długi weekend majowy to nie tylko okres wyjazdów i odpoczynku, to również okazja, by zaprosić do siebie gości, napisać pracę magisterską albo wymienić glazurę w łazience. Nagle jednak okazuje się, że goście nie mogą przyjechać, profesor przełożył termin obrony, a zamówiony pół roku temu majster złamał rękę. A Tobie zostaje urlop i 2 dni na jego ciekawe zaplanowanie. Jak to zrobić?
Rozważ środki i możliwości
Przede wszystkim nie działaj w pośpiechu i desperacji. Wydawanie wszystkich pieniędzy przeznaczonych na glazurę, by kupić pierwszą lepszą ofertę z biura podróży to raczej nie jest dobry pomysł. Lepiej na spokojnie rozważ jakie masz środki i możliwości, a zdziwisz, że jest ich tak wiele. Samochód, rowery, rodzina na Mazurach, sprzęt turystyczny (np. namiot, termos), ciekawa okolica, a nawet legitymacja studencka – to wszystko są twoje atuty.
Jednodniowa wycieczka samochodem…
Polska jest tak piękna i ciekawa, że nie ma regionu, w którym nie znalazłoby się czegoś ciekawego do zwiedzenia w czasie jednodniowej wycieczki. Większość muzeów i obiektów zabytkowych jest najczęściej zamknięta w czasie majówki, ale można wybrać się chociażby na wędrówkę tropem ciekawych kościołów i innych obiektów sakralnych lub pomników. Jeśli nie wiesz co można zobaczyć w odległości kilku godzin jazdy samochodem od Twojego miasta, skorzystaj z serwisów turystycznych, np. nextur.pl zawiera konkretne propozycje wycieczek wraz z opisami zabytków. Jeśli masz samochód i lubisz zwiedzać to rozwiązanie dla Ciebie!
… lub pociągiem
Nie masz samochodu? Nic straconego! Możesz wybrać się na majówkę autobusem lub pociągiem. Warto korzystać szczególnie z ofert kolei regionalnych, które oferują m.in. imienne bilety na nieograniczoną liczbę przejazdów w weekend (od godz. 18 w piątek do 6 w poniedziałek). W jeden weekend możesz przejechać Polskę od morza po góry. Dostępne bywają też tanie bilety turystyczne za granicę, najbardziej opłaca się jechać do naszych sąsiadów – do Czech, na Słowację, do Niemiec. Sprawdź również połączenia autobusowe. Lokalni przewoźnicy mają zwykle niższe ceny niż PKS, więc możesz zaoszczędzić nawet 25-30%. To propozycja idealna dla tych, którzy lubią podróżować bez z góry ustalonego planu!
Piknik za miastem
Jeżeli lubisz spędzać czas na łonie przyrody a pogoda ku temu sprzyja, możesz wybrać się na długi spacer c do lasu lub do parku krajobrazowego. Osobom o lepszej kondycji polecamy na rajd rowerowy, który również można połączyć ze zwiedzaniem. Tym, którzy dopiero mają zamiar zadbać o formę radzimy raczej zabrać rowery lub rolki do samochodu i pojeździć dopiero za miastem. Taki rajd może być jedno- lub kilkudniowy. Na kilkudniowy warto zabrać ze sobą nie tylko namiot, ale także prowiant - kanapki, owoce i warzywa, pojemnik z sałatką, termos z herbatą lub kawą. Wówczas będzie nie tylko zdrowo, ale także tanio. Pamiętaj o przestrzeganiu zasad, obowiązujących w lasach i parkach narodowych. Nie śmieć i nie niszcz przyrody!
Weekend ze znajomymi
Popytaj znajomych o ich plany, może się okazać, że mają wolne miejsce w domku na Mazurach lub wyjeżdżają pod namioty i możesz się z nimi zabrać. Długi weekend majowy to także idealna okazja do krótszych spotkań – wspólnego wypadu do baru z dawno niewidzianym kolegą ze studiów, całonocnej partyjki brydża czy wyjazdu na działkę i wspólnego grillowania. W dobrym towarzystwie nie można się źle bawić!
Możliwości zorganizowania udanej majówki, nawet w ostatniej chwili, jest wiele.