Halloween to czas czarownic, duchów i strasznych historii. Popularność zwyczaju w Polsce rośnie i obejmuje różnorodne tradycje, także te dotyczące kostiumów, potraw, rodzaju zabaw, a nawet drinków.
Pochodzenie zwyczaju
Zwyczaj wywodzi się ze starych świąt obchodzonych w różnych kulturach, których wspólnym mianownikiem jest wiara, że w okresie tym granica między światem żywych i umarłych zaciera się i łatwiej nawiązać kontakt z duchami.
Początków Halloween upatruje się w celtyckim obrządku Samhain, podczas którego żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Tego dnia wszelkim duchom miało być łatwiej przedostać się do świata żywych. Podczas święta oddawano cześć duchom przodków i odstraszano złych przybyszów z zaświatów.
Trick or Treat?
Swoistym katarktycznym celem Halloween jest też „oswajanie" strachu przed śmiercią. Zaświaty, udręczone dusze, demony i wiedźmy, wreszcie wszelkie istoty, które wywołują lęk u żyjących podczas jednego dnia w roku stają się „ułaskawione". Dzieci i dorośli przebierają się za postaci o makabrycznym wizerunku miło spędzając czas na halloweenowych balach.
Przerażająca oprawa staje się podczas Halloween niezbywalnym elementem dobrej zabawy. W nocy z 31 na 1 listopada na ulice miast USA, Kanady i Europy Zachodniej wychodzą dzieci przebrane zazwyczaj za postaci duchów, wampirów i wiedź pukając do drzwi domostw i zapytując "Trick or Treat?" (Psikus czy poczęstunek?). Ta formułka ma nakłonić mieszkańców do częstowania małych gości słodyczami.
Powodzenie Halloween jest ogromne, odbywają się wówczas liczne imprezy i bale przebierańców. Popularne są tzw. "Scary Farm" (straszne farmy), tj. przygotowane do zabaw obszerne przestrzenie aranżowane na wzór scenerii horrorów. Nie tylko ludzie zakładają kostiumy - mrocznemu przeobrażeniu ulegają też domy i ogrody, dekoruje się je wystawiając sztuczne nagrobki, rozwijając sztuczne pajęczyny i konstruując budowle przypominające zamki wampirów.
Moda Halloween
Zabawa halloweenowa również podlega modzie - wymaga ona bowiem odpowiedniego entourage, menu, konkursów, etc.
Jeśli chodzi o kostiumy, w zapomnienie odchodzą przebrania upiorów i czarownic, obecnie chętniej wdziewane są stroje eleganckie i zabawne. Jak informuje internetowy serwis Głosu Szczecińskiego, tegorocznym przebojem wśród męskich kostiumów jest ciężarna zakonnica oraz Szkot z wielkimi, pluszowymi genitaliami ukrytymi pod kraciastą spódnicą. Dzieci zaś wybierają rozmaite stroje - od księżniczek i rycerzy, poprzez bohaterów filmowych po warzywa i owoce oraz oczywiście kościotrupy i duchy.
Halloweenowa kuchnia obejmuje przede wszystkim potrawy z dyni. Serwowane są ciasta i konfitury i kremy dyniowe, tarty z dynią, pestki dyni, a także dynie nadziewane rozmaitym farszem. Hitem pozostają płonące kolorowe drinki. Gdzie się bawić
Zwyczaj, który przybył do Polski w latach dziewięćdziesiątych, zadomowił się - jak się wydaje - na dobre. Obchodzony jest więc w szkołach, placówkach kulturalnych i klubach. Puby organizują „przebierane" czy też „straszne" imprezy oferując specjalne promocje dla osób w kostiumach i zestawy przygotowanych na tę okazję barwnych drinków. Wszystko to wśród upiornych dekoracji.
Z okazji Halloween specjalną ofertę mają również teatry lub kina. Pokazy i maratony filmowe obfitują w najmroczniejsze horrory i thrillery.