kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Podróż do przeszłości, czyli co łączy modę z technologią
2010/8/21 1:07:27

Pamiętasz czasy tapirowanych fryzur, poduszek na ramionach i Abby królującej w dyskotekach? Ostatnie dekady to nie tylko charakterystyczna i dynamicznie zmieniająca się moda, ale także czas pierwszych komputerów osobistych i telefonów komórkowych.

Osiągnięcia techniki lat 70. i 80. niczym nie przypominały urządzeń, które znamy dzisiaj. Pierwszy komputer osobisty ważył 25 kg, wczytanie jednej aplikacji trwało 30 minut, a telefon komórkowy miał rozmiary akumulatora samochodowego. Wydawało się też, że obowiązujący wówczas „look" rodem z serialu „Dallas" i moda na natapirowane włosy nigdy nie przeminą, a ciężkie i ogromne komputery są szczytem rozwoju techniki. Dziś i jedne i drugie są melodią przeszłości.

Tak jak zmienia się moda i obowiązujące trendy, do przodu idzie też technologia. Zaawansowane technologicznie, a przy tym stylowe gadżety stały się nie mniejszym obiektem pożądania niż designerskie ubrania czy buty. Bajecznie kolorowe netbooki z łatwością mieszczące się w damskiej torebce czy smartfony, za pomocą których możesz nie tylko dzwonić, ale też surfować w sieci, robić zdjęcia czy tworzyć filmy video, są nieodłącznym elementem współczesnego miejskiego stylu. Wszystko to byłoby niemożliwie gdyby nie technologia pozwalająca na tworzenie coraz mniejszych komputerów o coraz większej mocy, bez której designerzy tacy jak Karim Rashid czy Vivienne Westwood nie mogliby projektować swoich stylowych i ultracienkich laptopów uwielbianych przez kobiety na całym świecie. Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez lekkich, zgrabnych i wydajnych notebooków czy bezprzewodowego dostępu do Internetu. Jeśli nie ścigasz się z terminami w pracy, to pobierasz, edytujesz i udostępniasz wakacyjne zdjęcia oraz filmy na Facebooku i Twitterze lub sprawdzasz co słychać u rodziny czy znajomych mieszkających w odległym mieście.

Jeśli myślisz, że Twój komputer zapewnia Ci dziś wystarczającą moc i że w świecie technologii już niewiele może się zmienić pomyśl o tym, co komputery oferowały jeszcze dekadę temu. Życie jest dynamiczne i taka powinna być również technologia, która nam towarzyszy. Nie wiemy jakie będą trendy w modzie za kilka sezonów, ale już teraz możemy spodziewać się komputerów sterowanych myślami, superinteligentnych smartfonów czy trójwymiarowych, internetowych przymierzalni, które już niebawem zrewolucjonizują zakupy w internecie. Zobaczmy więc co zmieniło się w modzie, kulturze i technologii przez ostatnie dziesięciolecia i co czeka nas w niedalekiej przyszłości.



Lata 70.

· Dyskotekowe diwy kołysały się w rytm muzyki Abby

· Margaret Thatcher jako pierwsza kobieta została premierem Wielkiej Brytanii


Technologia PC, gadżety i ciekawostki

· Narodził się komputer osobisty w wielu cudownych, dziwacznych, a czasem absurdalnie niepraktycznych odmianach - takich jak komputer przenośny o wadze 25 kg.

· Komputery różniły się od tego, co dziś rozumiemy pod tym pojęciem. Były używane przez specjalistów, którzy musieli wykonywać wiele skomplikowanych obliczeń albo budowane przez fascynatów elektroniki (1975).




Lata 80.

· Tasiemcowy serial Dallas, który przez 14 sezonów przykuwał do telewizorów miliony widzów, zapoczątkował modę na poduszki na ramiona.

· W „Thrillerze" Michaela Jacksona zgodnie tańczyli obok siebie żywi i martwi.


Technologia PC, gadżety i ciekawostki

· Era komputera osobistego rozpoczęła się na dobre.

· Pac Man wyjadał kropki na tysiącach ekranów

· W sprzedaży pojawiły się pierwsze telefony komórkowe: Motorola DynaTEC 8000X. Miały rozmiar oraz wagę akumulatora samochodowego i były droższe niż przeciętny kolorowy telewizor (1984).


Lata 90.


· Niewolnicy mody znów zniewoleni - podkolanówkami

· Pierwsze udane klonowanie zwierzęcia - owca Dolly

· Simpsonowie: wygłupy Homera, piwo i pączki


Technologia PC, gadżety i ciekawostki

· Liczba osób łączących się z internetem rośnie do około 15 milionów. Nawiązywanie połączenia nadal może zajmować nawet 10 minut. (1992)

· Intel wprowadza ikoniczny procesor Intel Pentium. Dzięki temu programiści mogą tworzyć bardziej złożone i inteligentne oprogramowanie. Procesory z rodziny Pentium® szybko podbijają rynek komputerów PC (1993).

· Poczta elektroniczna staje się coraz popularniejsza. W samych Stanach Zjednoczonych 81 milionów użytkowników poczty elektronicznej każdego roku otrzymuje 3,4 biliona wiadomości e-mail.

· Powstaje Google - dobrze znana wyszukiwarka internetowa (1998).



Pierwsza dekada XXI wieku

· Wskutek ataków z 11 września (często określanych mianem 9/11) walą się bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku, zabijając setki ludzi i sprawiając, że zszokowany świat wstrzymał oddech.

· Kryzys bankowy (2008). Upadek banku Lehman Brothers rozpoczął serię zdumiewających zdarzeń, które wywołały panikę na Wall Street. Ceny akcji poszybowały w dół, czego symbolem był największy dzienny spadek indeksu Dow Jones, który 29 września stracił 778 punktów.


Technologia PC, gadżety i ciekawostki

· Zakupy w internecie - wczasów, butów, żywności - nabierają rozmachu.

· Rośnie popularność blogów, zwłaszcza wśród komentatorów politycznych (2002).

· Działalność rozpoczyna YouTube, serwis przeznaczony do publikowania, udostępniania i oglądania wideo, który z czasem odniesie ogromny światowy sukces (2005).

· Smartfony - trzecia generacja technologii mobilnej zaoferowała dodatkowe funkcje multimedialne. Poczta elektroniczna, internet i transmisja danych stały się standardem.

· Nawigacja satelitarna. Systemy nawigacyjne GPS odnoszą ogromny sukces.

· Mało znana witryna Facebook* wypływa na szerokie wody, przyczyniając się do gwałtownego rozwoju mediów społecznościowych, w których miliony użytkowników wspólnie bawią się i dzielą osobistymi informacjami.

· Internetowa telewizja: odcinki „Zagubionych" i „Gotowych na wszystko" są nadawane przez internet, co zapowiada rewolucję w oglądaniu telewizji (2006).

· Premiera procesorów Intel Core i3, i5 i i7.



Przyszłość

Czego zatem możemy spodziewać się w przyszłości? Dokąd zabiorą nas procesory o stale rosnącej mocy obliczeniowej? Oto przykłady badań prowadzonych obecnie w Intel Labs...

· Zakupy internetowe w nowym wydaniu: komputery będą znać nasze preferencje zakupowe i zaoferują trójwymiarowe, internetowe przymierzalnie. Będziemy też dysponować awatarem, aby przymierzyć ubrania i sprawdzić, jak wyglądają.

· Telewizja 3D i dźwięk otaczający słuchacza.

· Wszystkie urządzenia - komórki, komputery, telewizory - będą wzajemnie połączone, więc będziemy mogli oglądać preferowane treści na każdym z nich.

· Komputery aktywowane myślami: komputer przyszłości oszczędzi palce użytkownika i zapobiegnie chronicznemu przeciążeniu mięśni, przyjmując polecenia bezpośrednio z mózgu... tak, przez czytanie w myślach!

· Roboty przeznaczone do manipulowania przedmiotami domowymi i potrafiące podłączyć się do źródła prądu.

· Smartfon przyszłości wyposażony w czujniki, dzięki którym stanie się superinteligentny - będzie sprawdzał, gdzie jest użytkownik i co robi w ciągu dnia, oferując mu informacje zależne od kontekstu.





()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: moda, technologia, trendy, zakupy


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »