Większość Polaków akceptuje opalanie się w stroju topless, przeważają w tej grupie mężczyźni, przeciwni zaś są ludzie starsi. Natomiast nudyzm nie jest akceptowany w Polsce. Mało osób przyznaje się do tego rodzaju opalania. To wyniki sierpniowego badania CBOS.
Większość ankietowanych (63 proc.) akceptuje opalanie się kobiet w stroju topless, z tym że przeważająca grupa (41 proc.) dopuszcza je jedynie na wyznaczonym odcinku plaży, a jedna piąta (22 proc.) na każdej. Ponad jedna trzecia badanych (37 proc.) nie aprobuje takiego opalania się na żadnej plaży.
Mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety akceptują takie zachowanie niezależnie od typu plaży, choć i oni najczęściej (47 proc.) są zdania, że kobiety mogą się w ten sposób opalać wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Natomiast prawie połowa kobiet w ogóle nie akceptuje opalania się topless. Bezwarunkowa jego dezaprobata wzrasta wraz z wiekiem ankietowanych (do 44 roku życia zdecydowanie przeważa przyzwolenie), jest też tym częstsza, im mniejsza miejscowość zamieszkania i im niższe wykształcenie respondentów.
Przeciwni takiemu sposobowi opalania się – niezależnie od typu plaży – są także emeryci, renciści oraz osoby najbardziej zaangażowane religijnie. W przypadku mężczyzn kategoryczny brak akceptacji opalania się bez górnej części opalacza zaznacza się dopiero u mających od 55 do 64 lat, a bardziej powszechny jest wśród najstarszych, których niemal połowa nie akceptuje takiego zachowania. W populacji kobiet podobna cezura przebiega w młodszym pokoleniu – od 45 roku życia przeważa dezaprobata, której poziom wśród najstarszych respondentek sięga trzech czwartych.
Polacy powszechnie nie akceptują na ogólnodostępnych plażach obecności osób nagich. Zaledwie co dwudziesty ankietowany (5 proc.) jest skłonny zaaprobować nagość na plaży. Tyle samo (5 proc.) deklaruje, że nie ma nic przeciwko opalaniu się nago, ale wyłącznie w przypadku kobiet, znikoma liczba osób (0,5 proc.) wyraża aprobatę w odniesieniu do mężczyzn. Prawie dwie trzecie badanych (62 proc.) skłonnych jest zaakceptować nudyzm w odniesieniu do obu płci, natomiast jedyna trzecia (33 proc.) wyraża dezaprobatę. Nieliczni (5 proc.) akceptują opalanie się bez ubrania, ale tylko w przypadku kobiet, sporadycznie – w przypadku mężczyzn.
Nagość na wyznaczonych odcinkach plaży częściej akceptują mężczyźni niż kobiety oraz ludzie młodzi niż starsi. Wśród osób do 44 roku życia niezależnie od płci przeważa aprobata opalania się nago na wyznaczonych do tego plażach.
Zasadnicze różnice w opiniach mężczyzn i kobiet uwidaczniają się dopiero w starszych grupach wiekowych. Jeśli chodzi o równouprawnienie płci do nagości, można zauważyć, że najmłodsi mężczyźni relatywnie często akceptują takie zachowanie, ale tylko w przypadku kobiet.