Strona glówna›Styl›Południowy Tyrol - dobry pomysł na aktywny zimowy urlop
Południowy Tyrol - dobry pomysł na aktywny zimowy urlop
2009/10/16 13:10:00
Południowy Tyrol to ponad 80 szczytów sięgających 3 000 m n.p.m., jedyne w swoim rodzaju Dolomiti Superski (połączone trasy i wyciągi narciarskie w kilku regionach turystycznych) oraz Ortler Skiarena - oddzielny region narciarski u stóp najwyższego szczytu w Pd. Tyrolu.
To także miejsce, gdzie położone są Dolomity - pasmo górskie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Południowy Tyrol jest spełnieniem marzeń każdego miłośnika sportów zimowych. 300 słonecznych dni w roku, doskonale utrzymane trasy narciarskie i majestatyczna sceneria wysokich gór nieustannie przyciągają narciarzy i turystów z całego świata.
Region oferuje doskonałe trasy zjazdowe i biegowe dla narciarzy i snowboardzistów na wszystkich poziomach zaawansowania. Początkujący narciarze mogą szkolić się w 63 szkółkach narciarskich. Po całym dniu spędzonym na stoku, można uczestniczyć w imprezach tzw. après ski organizowanych w pobliżu dolnych stacji narciarskich lub wręcz na samych stokach.
Pasmo górskie Dolomitów leżące w Południowym Tyrolu, w lipcu 2009 zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tym samym dołączyło do zaszczytnego grona, do którego zaliczamy m.in. piramidy w Egipcie, Stonehange w Wielkiej Brytanii czy meczet Taj Mahal w Indiach. Dolomity to najwyższe rafy koralowe na świecie, przez wiele osób uznawane za najbardziej atrakcyjne krajobrazy górskie. Warto tutaj połączyć narciarstwo z prawdziwą ucztą kulinarną. Na przykład zjeżdżając trasą narciarską na Santa Croce Col Alto lub spod schroniska Piz Sorega, po drodze narciarze mijają aż 8 schronisk oferujących pyszne dania lokalnej kuchni. Do każdego z nich można dotrzeć nie odpinając nart. Jest to trasa szczególnie godna polecenia rodzinom z dziećmi i średnio-zaawansowanym miłośnikom białego szaleństwa, ponieważ charakteryzuje się dość łatwym poziomem trudności zjazdu.
Tutaj większość dolin może poszczycić się sieciami tras narciarskich na światowym poziomie. Dolomiti Superski to 12 ośrodków narciarskich, 1 200 km tras, a to wszystko dzięki jednemu wspólnemu karnetowi narciarskiemu.
Południowy Tyrol jest pierwszym regionem we Włoszech, który już w sezonie 2007/2008 wprowadził dzienny karnet narciarski Dolomiti chip-card. Po rejestracji można korzystać z dowolnie wybranych wyciągów, a wszelkie poniesione koszty będą ściągane automatycznie z karty kredytowej następnego dnia. Dzienny karnet upoważnia także do rabatów od cen standardowych - 5% na pierwsze pięć dni, 10% powyżej sześciu dni.
Kolejną nowością dla narciarzy, dostępną na www.dolomitisuperski.com, jest sprawdzanie warunków pogodowych i dostęp do bazy danych, dzięki której można łatwo zarezerwować pokój, lekcje jazdy na nartach lub obiad w jednej z restauracji położonych na stoku. Ponadto, dzięki serwisowi randkowemu Dolomiti Superski Dating można spotkać się i pojeździć na nartach z innymi podróżnikami szukającymi „drugiej połówki". W tym sezonie uruchomiono także nową stronę internetową, dzięki której można zapoznać się z radami i opinią innych narciarzy, pooglądać zabawne filmy ze stoku lub wziąć udział w wirtualnych zawodach. Południowy Tyrol ma także do zaoferowania mnóstwo innych zimowych atrakcji na stoku. Szczególnie godna polecenia jest wyprawa na rakietach śnieżnych w Alpe di Siusi/Seiser Alm, najwyżej położonym pastwisku górskim w Alpach, podczas której można podziwiać najpiękniejsze krajobrazy Dolomitów. Miłośnicy wspinaczki mogą natomiast wybrać się do doliny Valle Aurina/Tauferer Ahnrtal, gdzie można spróbować sił wspinając się po zamrożonym wodospadzie. Dzieci ucieszą się z pewnością z przejażdżki po śniegu na koniu rasy Hafling. Narciarstwo biegowe najlepiej uprawiać w dolinie Anterselva/Antholz, gdzie odbywają się także liczne festiwale i imprezy, jak na przykład festiwal rzeźby lodowej czy Puchar Świata FIS Ski Races w dolinach Val Gardena/Gröden i Alta Badia.