Jak zwiedzić Polskę i Europę, nie wydając fortuny? Coraz więcej urlopowiczów organizuje wyjazdy bez pośrednictwa biur podróży. Osobom chcącym zorganizować udany urlop jak najmniejszym kosztem z pomocą przychodzi Internet.
Kto lubi przygody, nie zawaha się wyruszyć w podróż autostopem. Kto woli wcześniej zaplanować przejazd, korzysta z serwisów internetowych "kojarzących" kierowców i pasażerów. Idea jest prosta: kierowca, który wybiera się w trasę i ma wolne miejsca w samochodzie, bezpłatnie publikuje ogłoszenie; pasażerowie, którzy szukają taniej i wygodnej możliwości dojazdu, kontaktują się bezpośrednio z kierowcą, aby ustalić szczegóły, w tym ewentualny podział kosztów. Jeśli pasażer nie znajduje w danym momencie interesującej go oferty, może zamieścić własne ogłoszenie: skąd, dokąd i kiedy chce jechać.
Umawiane przejazdy bywają nazywane „internetowym autostopem”. Choć nie są spontaniczne i bezpłatne, korzyści są podobne: przede wszystkim znaczne obniżenie kosztów przejazdu, a przy okazji często nowe znajomości.
A może tak zamiast w hotelu pomieszkać za darmo w czyimś domu? W istniejących od wielu lat serwisach znajdują się dziesiątki tysięcy ofert okresowych zamian domami i mieszkaniami na całym świecie. Użytkownicy zarejestrowani w serwisie zamieszczają informacje o sobie, swoim domu lub mieszkaniu i okolicy, dodają zdjęcia, a także określają, kiedy i gdzie chcieliby pojechać oraz w jaki dom/mieszkanie odpowiadałoby im w zamian. Osoby zainteresowane zamianą nawiązują kontakt, wysyłając wiadomość za pomocą serwisu, aby poznać szczegóły. Ostateczne ustalenia i decyzja o zamianie następuje wyłącznie pomiędzy zainteresowanymi stronami.
Coraz większą popularnością cieszą się zamiany domami na długie weekendy dokonywane przez osoby mieszkające w tym samym kraju. Wakacje to jednak dobry czas, by pojechać gdzieś dalej na dłużej i pomieszkać w domowej atmosferze, oszczędzając znaczne kwoty wydawane zwykle na hotel.
Dzięki serwisowi Couchsurfing.com można nie tylko znaleźć darmową „kanapę do spania”, ale także poznać mieszkańców z przeróżnych regionów całego świata. W programie działającym już od 2004 roku na zasadach organizacji non-profit zarejestrowane są prawie 2 miliony osób z 238 krajów. Każdy użytkownik portalu tworzy w nim swój własny profil, podając informacje o sobie (zdjęcia, zainteresowania, znajomość języków) oraz o tym, co może zaoferować swoim gościom i czego oczekuje w zamian. Kto chce skorzystać z gościnności danego użytkownika, musi zalogować się na stronie i skontaktować się bezpośrednio z osobą oferującą nocleg. Wybór osoby ułatwiają oceny i komentarze gości, których podejmował, i gospodarzy, u których gościł. Oczywiście każdy sam decyduje, kogo przyjmie pod swój dach, a kogo nie.
Couchsurferzy to ludzie otwarci na świat i nowe znajomości. Przybyszom z zagranicy oferują często nie tylko darmowy nocleg, ale także oprowadzają ich po swoim mieście, pokazując, co tak naprawdę warto zwiedzić, gdzie można smacznie zjeść i dobrze się zabawić. Dzięki temu można zobaczyć miejsca, których nie ma w zadym przewodniku ani w programie wycieczki organizowanej przez biuro turystyczne.