Wbrew powszechnemu przekonaniu trudna do opanowania chęć udania się na zakupy nie jest problem dotykającym tylko kobiety. Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że 6 procent kobiet i 5,5 procent mężczyzn ma problem z pohamowaniem chęci kupowania.
Pierwszym krokiem ku wyzwoleniu u się z nałogu jest uświadomienie sobie problemu. Dotychczasowych przyzwyczajeń nie można zmieć w ciągu kilku dnia, od czegoś trzeba jednak zacząć.
Jeśli podejrzewasz, że problem uzależnienia od zakupów dotyczy także i Ciebie zastosuj się do poniższych rad:
- Zrób zestawienie swoich finansów, kopię schowaj do portfela - Pozbądź się kart kredytowych, zachowaj jedną na wypadek nadzwyczajnych wydatków, za codzienne sprawunki płać gotówką lub kartą płatniczą bezdebetową - Bądź odpowiedzialny - nie rob zakupów po kryjomu, podczas wyjść do sklepu niech towarzyszy Ci ktoś zaufany - Unikaj pokus - nie odwiedzaj centrów handlowych, omijaj wyprzedaże - Wypełniaj wolny czas zajęciami innymi niż zakupy- znajdź nowe hobby, czytaj, uprawiaj sport - Poproś o wsparcie najbliższych - zamiast udać się do sklepu zadzwoń do przyjaciół. Jeśli czujesz, że samodzielnie nie poradzisz sobie z problemem zastanów się nad uczęszczaniem na spotkania grupy wsparcia lib wzięciem udziału w terapii dla zakupoholików.
Uzależnienie od zakupów jak każdy nałóg wpływa na relacje międzyludzkie, o to kilka wskazówek dla osób mających w swoim najbliższym otoczeniu zakupoholika:
- Oddziel swoje pieniądze, nie ulegaj prośbą o pożyczkę, nie udostępniaj swoich kart kredytowych - Zachęcaj uzależnioną od zakupów osobę do poddania się leczeniu
Przede wszystkim jednak wspieraj uzależnionego, spędzaj z nim czas, pomagaj pokonać stres, znajdźcie wspólne hobby.